Біосинтез білків – це процес синтезу білків на рибосомі на матриці м. РНК під час процесу трансляціїтранскрипціятрансляція.
Біосинтез білків здійснюється за рахунок ферментативного сполучення амінокислот між собою (утворення пептидних зв’язків).
Це кінцева ланка процесу реалізації спадкової інформації в клітині. Вона, як і синтез нуклеїнових кислот, відбувається за матричним принципом. Матрицею при цьому є молекула м. РНК.
Основні процеси біосинтезу білків зосереджені в цитоплазмі й відбуваються за участі рибосом. В еукаріотичних клітинах власні білки можуть синтезувати також мітохондрії та пластиди. В організмах утворюється величезна кількість різноманітних білків, інформація про структуру яких кодується певною послідовністю нуклеотидів у складі генів, які називають структурними, або білковими.
Генетичний код — певна відповідність між послідовністю нуклеотидів в молекулі ДНК (іРНК) і послідовністю амінокислот в молекулі білка, яка нею кодується. Закодована в такий спосіб інформація зберігається у клітині у вигляді певної послідовності нуклеотидів молекул нуклеїнових кислот, що визначає порядок розташування амінокислотних залишків у поліпептидному ланцюзі під час його синтезу. Старт-кодон- це послідовність нуклеотидів, які визначають початок трансляції. Стоп-кодон- послідовність, що визначає зупинку біосинтезу білка.
Comments